گرافن، فوق العاده نازک جادویی و بیشتر

گرافن یک نوع ساختار لایه ای تک لایه است که از اتم های کربن تشکیل شده است. این مواد باریک ترین و قدرتمند ترین مواد دو بعدی است که توسط انسان ها کشف شده است، به علت سختی قوی، هدایت فوق العاده ای و عالی، شفافیت، شناخته شده به عنوان "تغییر مواد قرن بیست و یکم" است. با این حال، با توجه به هزینه بالای آماده سازی، کاربرد صنعتی گرافن به تأخیر افتاده است. دانشمندان لهستانی اخيرا روش آماده سازی گرافن را اختراع کرده اند تا تولید صنعتی گرافن امکان پذیر باشد.

از آنجا که دو دانشمند در بریتانیا موفق به جداسازی نانو مواد مغذی گرافن در سال 2004 شدند، روشهای آماده سازی ارزان قیمت، با کیفیت بالا و مقیاس بزرگ، اهداف صنعت جهانی و محققان را تبدیل کرده اند. در حال حاضر، روش های معمول تهیه گرافن، روش جسمانی فیزیکی و روش رسوب شیمیایی است. اولين مهمترين ابزار براي به دست آوردن گرافن خلوص بالا در آزمايشگاه است. مزیت آن این است که گرافن کوچک و گران است. گرچه روش شیمیایی می تواند گرافن بزرگ را تولید کند اما خلوص و کیفیت آن کم است.

در سال های اخیر، تحقیقات علمی بر روی گرافن به سرعت در حال پیشرفت است و کاربرد صنعتی آن نیز بر روی فلش است. پیش بینی می شود که تولید گرافن در صفحه نمایش لمسی، باتری های ذخیره انرژی، سنسورها، نیمه هادی ها، هوا فضا، نظامی، پزشکی و دیگر زمینه های بلندپروازانه، تبدیل به صنعت تریلیون بعدی شود. چشم انداز بازار بزرگ، جهان را به سوی تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری رونق می دهد. بر طبق آمار ناقص، در سال 2012 در سراسر جهان، 3520 تحقیق در مورد کاربرد های ثبت اختراع گرافن انجام شده است، اما اکثریت قریب به اتفاق آنها هنوز از آزمایشگاه خارج نمی شوند. بنابراین، تکنولوژی آماده سازی گرافن جدید در نهایت به نفع بشریت خواهد بود، در نهایت بستگی به توانایی آن برای موفقیت در تولید صنعتی دارد.