گرافن به لنزهای تماسی شما اجازه می دهد تا تصاویر مادون قرمز را مشاهده کنید

این به نظر می رسد مانند یک هیجان جاسوسی، و شما می توانید تصاویر مادون قرمز را تا زمانی که شما در یک جفت از لنزهای تماسی قرار داده است. محققان دانشگاه میشیگان عینک خود را به یک واقعیت تبدیل کردند، با استفاده از گرافن برای توسعه سنسورهای تصویر مادون قرمز با اندازه ناخن بدون نیاز به دستگاه های خنک کننده خنک کننده. از لحاظ کوچک، سبک وزن، می توان آن را به لنزهای تماسی یا تلفن های همراه، در ارتش، امنیت، پزشکی و دیگر زمینه ها طیف وسیعی از برنامه های کاربردی اضافه کرد.

این مطالعه در مجله Nature Nanotechnology منتشر شد. طول موج مادون قرمز بین 760 نانومتر تا 1 میلیمتر، طول موج از نور قرمز طولانیتر از مرئی است که به مادون قرمز نزدیک، مادون قرمز متوسط و مادون قرمز سه بعدی تقسیم می شود. هر دو IR و سنسور مادون قرمز دور معمولا باید در دمای بسیار پایین کار کنند. چانگ (Zhaohui Zhong)، استادیار مهندسی برق و علوم رایانه در دانشگاه میشیگان، و تیمش، روند تولید سیگنال های الکتریکی از گرافن را بهبود بخشیده و یک لایه عایق را بین دو فلپ گرافن با جریان الکتریکی از طریق آن ایجاد کرد.

هنگامی که نور به گرافن بالا برسد، دستگاه الکترونها را آزاد می کند و یک سوراخ مثبت شارژ ایجاد می کند. سپس، تحت اثر تونل زنی کوانتومی، الکترون ها از طریق لایه عایق الکتریکی عبور می کنند و به پایین لایه گرافین می رسند. در این نقطه حفره های مثبت باقی مانده روی گرافن بالا یک میدان الکتریکی تولید می کنند و بر جریان گرافن پایین تاثیر می گذارند. با اندازه گیری تغییر جریان، روشنایی نور تابش شده در گرافن بالا می تواند نتیجه گیری شود. چونگ گفت که روش جدید برای اولین بار حساسیت هر دو سنسور IR و دور مادون قرمز را به ارتفاع جدیدی که می تواند با یک حسگر مادون قرمز سنتی که نیاز به یک دستگاه خنک کننده برای اجرا داشته باشد، قابل مقایسه باشد.